Derry City mot Waterford
Derry City vs Waterford — inbördes statistik
Fakta
- 4 av de senaste 4 mötena hade 3+ mål
- Waterford är obesegrade i de senaste 3 mötena
- Båda lagen gjorde mål i 4 av de senaste 4 mötena
Derry City vs Waterford — tidigare resultat
| 14.09.26 | Premier Division | Waterford 2–2 Derry City | D |
| 03.07.26 | Premier Division | Derry City 2–4 Waterford | L |
| 15.05.26 | Premier Division | Waterford 2–2 Derry City | D |
| 27.02.26 | Premier Division | Derry City 4–2 Waterford | W |
Derry City & Waterford — senaste form
Derry City
| 18.09 | Derry City 1–0 Galway United |
| 14.09 | Waterford 2–2 Derry City |
| 11.09 | Shelbourne 0–1 Derry City |
| 30.08 | Derry City 3–3 Shamrock Rovers |
| 21.08 | Bohemians 5–3 Derry City |
| 07.08 | Derry City 2–0 Sligo Rovers |
| 02.08 | St Patrick's Athl. 1–1 Derry City |
| 30.07 | Derry City 0–1 HNK Rijeka |
| 23.07 | HNK Rijeka 1–0 Derry City |
| 16.07 | Derry City 1–2 CSKA Sofia |
Waterford
| 18.09 | Shamrock Rovers 3–2 Waterford |
| 14.09 | Waterford 2–2 Derry City |
| 11.09 | Waterford 1–1 Dundalk |
| 28.08 | St Patrick's Athl. 0–2 Waterford |
| 21.08 | Sligo Rovers 0–0 Waterford |
| 09.08 | Waterford 3–1 Bohemians |
| 02.08 | Waterford 1–0 Shelbourne |
| 25.07 | Galway United 0–0 Waterford |
| 10.07 | Waterford 1–1 St Patrick's Athl. |
| 03.07 | Derry City 2–4 Waterford |
Premier Division — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 3 | Bohemians | 33 | 58:40 | 59 |
| 4 | Shelbourne | 33 | 47:46 | 43 |
| 5 | Derry City | 32 | 45:42 | 41 |
| 6 | Dundalk | 33 | 50:55 | 41 |
| 7 | Galway United | 32 | 42:48 | 38 |
| 8 | Waterford | 32 | 44:54 | 34 |
| 9 | Drogheda United | 33 | 39:54 | 34 |
| 10 | Sligo Rovers | 33 | 25:59 | 23 |
Derry City & Waterford — kommande matcher
Derry City
| 16.10 18:45 | Drogheda United – Derry City |
| 19.10 18:45 | Derry City – St Patrick's Athl. |
| 23.10 18:45 | Derry City – Dundalk |
Waterford
| 16.10 18:45 | Bohemians – Waterford |
| 19.10 18:45 | Waterford – Galway United |
| 23.10 18:45 | Waterford – Drogheda United |
Analys
Derry City och Waterford har mötts 4 gånger genom åren, och den totala balansen talar för Derry City, som vunnit 1 av matcherna mot 1, medan 2 slutade lika. På pappret finns en tydlig favorit, men många möten har avgjorts på minsta marginal. Det har sällan saknats mål. Matcherna ger i snitt 5, 100% av mötena har bjudit på tre eller fler, och båda lagen har gjort mål i 100% av dem, vilket oftare pekar mot en öppen tillställning. Hemmaplan har också spelat roll. På eget gräs har Derry City ett facit på 1-0-1 i just detta möte, medan Waterford står på 0-2-0 som värd mot samma motståndare, så var nästa match spelas kan betyda lika mycket som formen. De senaste veckorna hjälper till att forma förväntningarna. Derry City kommer med 2 segrar av de senaste 5 och 2 mål per match, medan Waterford har 1 segrar av 5 och 1,4 per match, en ögonblicksbild som kan väga lika tungt som totalfacit. Nedbrutet ger det Derry City seger i omkring 25% av fallen, 50% oavgjort och Waterford på cirka 25%. Balansen ger den ena sidan ett försprång, men nog med kryss och överraskningar för att hålla det spännande. Senast lagen möttes, den 14.09.2026, slutade matchen Waterford 2–2 Derry City, och det resultatet präglar fortfarande synen på mötet. Nytt datum är ännu inte bekräftat, så det står som den färskaste referensen.
Derry City vs Waterford — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Derry City och Waterford?
Det är jämnt: Derry City och Waterford har 1 segrar var, med 2 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
5 mål per match; 100% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Waterford 2–2 Derry City den 14.09.2026

