Hibernian mot Motherwell
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Hibernian vs Motherwell — inbördes statistik
Hibernian0mot1Motherwell
Hibernian 0 U0 OavgjortMotherwell 1 U
1
Matcher
3.0
mål per match
100%
3+ mål
100%
båda gör mål
Hemma hos Hibernian 0-0-1
Hemma hos Motherwell 0-0-0
Största seger Motherwell Hibernian 1–2 Motherwell
Hibernian vs Motherwell — tidigare resultat
| 02.08.26 | Premiership | Hibernian 1–2 Motherwell | L |
Hibernian & Motherwell — senaste form
Hibernian
WDDLWLLLDL
| 10.10 | Dundee Utd 1–0 Hibernian |
| 19.09 | Hibernian 1–1 Aberdeen |
| 15.09 | Hibernian 0–1 Kilmarnock |
| 06.09 | ST Johnstone 2–1 Hibernian |
| 03.09 | Hibernian 1–3 Heart Of Midlothian |
| 30.08 | Dundee 1–2 Hibernian |
| 27.08 | Hibernian 2–3 Gent |
| 20.08 | Gent 0–0 Hibernian |
| 13.08 | Shkendija 0–0 Hibernian |
| 09.08 | Rangers 1–2 Hibernian |
Gjort 0,9 · insläppta 1,3 per match
Motherwell
DWLLDWLLLL
| 11.10 | Motherwell 0–2 Celtic |
| 19.09 | Dundee 2–1 Motherwell |
| 15.09 | Motherwell 0–4 Aberdeen |
| 05.09 | Rangers 1–0 Motherwell |
| 02.09 | Motherwell 3–0 Dundee Utd |
| 30.08 | ST Mirren 3–3 Motherwell |
| 27.08 | SC Freiburg 4–1 Motherwell |
| 20.08 | Motherwell 1–3 SC Freiburg |
| 13.08 | Motherwell 2–0 HJK Helsinki |
| 09.08 | Motherwell 0–0 Falkirk |
Gjort 1,1 · insläppta 1,9 per match
Premiership — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 21 | Shkendija | 6 | 11:5 | 10 |
| 22 | Rīgas FS | 6 | 10:7 | 10 |
| 23 | Motherwell | 6 | 10:8 | 10 |
| 24 | Austria Vienna | 6 | 8:6 | 10 |
| 25 | HNK Rijeka | 6 | 5:7 | 10 |
| 33 | Inter Club d'Escaldes | 5 | 8:4 | 8 |
| 34 | Hapoel Tel Aviv | 6 | 7:5 | 8 |
| 35 | Hibernian | 6 | 8:7 | 8 |
| 36 | FC Sion | 6 | 14:13 | 8 |
| 37 | Ilves | 6 | 5:4 | 8 |
Hibernian & Motherwell — kommande matcher
Hibernian
| 17.10 14:00 | Hibernian – Falkirk |
| 25.10 12:00 | Hibernian – Celtic |
| 28.10 19:45 | ST Mirren – Hibernian |
Motherwell
| 17.10 14:00 | Kilmarnock – Motherwell |
| 25.10 14:00 | Motherwell – Heart Of Midlothian |
| 28.10 19:45 | ST Johnstone – Motherwell |
Hibernian vs Motherwell — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Hibernian och Motherwell?
Motherwell har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
3 mål per match; 100% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Hibernian 1–2 Motherwell den 02.08.2026
När är nästa match?
Motherwell mot Hibernian den 28.11.2026 15:00
Uppdaterad: 11.10.2026

