Allsvenskan
Hem › Lag › Degerfors IF
Degerfors IF

Degerfors IF: statistik och form för laget

Sverige · grundad 1907 · Stora Valla

Degerfors IF: turneringar 2026

Degerfors IF: kommande matcher

sön 1/11 · 14:00Djurgårdens IFTipsDegerfors IFAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00AIK Stockholm–Degerfors IF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00Degerfors IF–Örgryte IS
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Degerfors IF: senaste resultat

Form i liganFFFOF

Degerfors IF: säsongens matcher – spelade och kommande

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:00Djurgårdens IFTipsDegerfors IF
Allsvenskan
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan
lör 21/11 · 15:00AIK Stockholm–Degerfors IF
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00Degerfors IF–Örgryte IS
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen

Uppdaterad: 31 oktober 2026

Degerfors IF: skador och frånvaro

Dessa spelare saknas i nästa match.

  • J. Pikkarainenknäskada

Degerfors IF i tabellen – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Mjällby AIF266-8-1230:4326VFFOF
13Kalmar FF266-4-1623:4222FFVFF
14Degerfors IF265-5-1621:4420FFFOF
15Örgryte IS264-7-1532:5819FOVFF
16Halmstad264-5-1718:4917FVFFV

Degerfors IF: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match1,7
Hemma: gjorda / insläppta0,9 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta0,7 / 1,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål13

Kort

Gula kort50
Gula kort per match1,9
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (10×) · 5-3-2 (7×) · 4-2-3-1 (4×)

Degerfors IF: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. PikkarainenFÖ65401121107,18
D. SundgrenFÖ2015581372506,87
Ahmad FaqaFÖ1310340031206,86
Nikolai SkusethFÖ1412600131006,85
M. RaffertyMF1086720149106,84
B. HusseinMF18137500112106,82
N. Girmai NetabayMF23183323236506,80
S. OhlssonMF2418401062306,75
M. DiabyFÖ1230000006,70
E. BarsoumMF25140002116106,69
Arman TaranisAN231174301911106,68
E. LindellFÖ61801032106,63
K. KarlssonMF1915400030306,63
D. VukojevićAN261472433814106,55
S. DiataraFÖ2517651152506,54
O. LeonardssonAN122620010106,52
K. BouteraAN104190093306,51
L. FritzsonAN24157510157406,45
M. HamiltonMF21126310163506,44
A. LindgrenMF3580000106,40
N. MilleskogMF741700125006,31
Z. SalifuAN1100000006,30
R. DzabicMF1370501112306,06
S. OhlssonFÖ104280011005,47
A. BerissonAN2220000004,40
N. MoroFÖ74041011103,68
J. HernandezFÖ2500000001,03

Spelarna rangordnas efter sitt genomsnittliga betyg i turneringen den här säsongen. Truppen nedan har länkar till varje spelares sida.

Degerfors IF: trupp

Målvakter

1W. JakobssonNationalitetSverigeÅlder23 år
38M. IgonenNationalitetEstlandÅlder29 årLängd186 cmVikt78 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Degerfors IF: övergångar

Nyförvärv

  • N. MilleskogSirius · lån30/8 26
  • K. BouteraBoulogne · övergång6/8 26
  • Ahmad FaqaAIK Stockholm · övergång21/7 26
  • N. SkusethSarpsborg 08 FF · lån14/7 26
  • R. DzabicSandefjord · lån9/7 26
  • M. HamiltonInter Allies · övergång30/6 26
  • S. DiataraSC Braga · kontraktslös5/3 26
  • J. HernandezFC Cartagena · kontraktslös5/2 26

Lämnat klubben

  • A. LindgrenUnited Nordic · lån30/8 26
  • E. LindellHelsingborg · kontraktslös28/8 26
  • O. LeonardssonStockholm FC · lån28/8 26
  • O. LeonardssonStockholm Internazionale · lån28/8 26
  • A. BerissonKarlslund · lån28/8 26
  • M. DiabyJuventud Torremolinos · kontraktslös20/8 26
  • Z. SalifuRosengård · lån18/8 26
  • C. GraviusGais · kontraktslös12/8 26

Degerfors IF: fakta

LandSverige
Grundad1907
ArenaStora Valla
Kapacitet12 500
Underlagnaturgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering14:e · 20 poäng

Degerfors IF: vanliga frågor

Var spelar Degerfors IF sina hemmamatcher?

Hemmaplan för Degerfors IF är Stora Valla i Degerfors, med plats för 12 500 åskådare.

Vilken tabellplacering har Degerfors IF?

I Allsvenskan är Degerfors IF på 14:e plats, med 20 poäng efter 26 matcher (5 segrar, 5 oavgjorda, 16 förluster).

Vilken är nästa match för Degerfors IF?

Härnäst: Djurgårdens IF – Degerfors IF (Allsvenskan), sön 1/11 · 14:00.

Vad blev resultatet när Degerfors IF senast spelade ligamatch?

Den senaste ligamatchen slutade Degerfors IF 0–3 Västerås SK FK (28/10 26).

Vilken spelare har gjort flest mål för Degerfors IF?

Flest mål för klubben i turneringen har D. Vukojević gjort: 4 mål.

Degerfors IF: matcher, tabellplats och speltips

Degerfors IF (Sverige) spelar i följande turneringar den här säsongen: Allsvenskan, Svenska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Allsvenskan finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel om pengar är förenat med risk. Spela alltid ansvarsfullt.