Allsvenskan
Hem › Lag › Gais
Gais

Gais: statistik och form för laget

Sverige · grundad 1894 · Gamla Ullevi

Gais: turneringar 2026

Gais: kommande matcher

mån 2/11 · 19:00GaisTipsAIK StockholmAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 17:30Gais–Västerås SK FK
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00IF Elfsborg–Gais
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Gais: senaste resultat

Form i liganVOFFV

Gais: säsongens matcher – spelade och kommande

Kommande matcher

mån 2/11 · 19:00GaisTipsAIK Stockholm
Allsvenskan
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan
lör 21/11 · 17:30Gais–Västerås SK FK
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00IF Elfsborg–Gais
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen

Uppdaterad: 31 oktober 2026

Gais: skador och frånvaro

Dessa spelare saknas i nästa match.

  • B. Asumangsjukdom
  • D. Collanderinte i truppen
  • C. Graviusinte i truppen
  • K. Holmenknäskada
  • R. Thorkelssonknäskada

Gais i tabellen – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8AIK Stockholm2610-8-842:4538OVOFF
9IFK Göteborg2610-8-836:4538OOOVV
10Gais269-7-1032:2634VOFFV
11IF Brommapojkarna269-7-1039:4334OVFVF
12Mjällby AIF266-8-1230:4326VFFOF

Gais: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,5
Hållna nollor11
Matcher utan gjort mål8

Kort

Gula kort59
Gula kort per match2,3
Röda kort2

Mest använda formationer

4-3-3 (26×)

Gais: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. ÅbergMF2116412193707,03
R. ÞorkelssonMF191581402918106,99
M. de BrienneFÖ24160802133206,96
K. HolménMF1900000106,90
O. ÅgrenFÖ2216980040416,89
N. VasićAN13668402910106,86
D. CollanderMF93740240106,84
R. NiklassonAN251918332412006,77
S. SalterAN231434623719306,75
W. MilovanovicMF201481242111906,71
S. JørgensenAN113660191106,68
G. LundgrenMF2180000006,66
R. FrejFÖ2215300184306,64
H. SletsjøeMF19128920115606,62
F. BeckmanFÖ20132300145406,60
R. ThomassonFÖ157361153406,59
O. PetterssonAN2175210168006,57
M. AnderssonAN24129331199106,55
Shalom EkongAN816810104106,54
A. WängbergFÖ2317970240206,50
B. DankwahAN41230022006,27
C. GraviusMF41470010206,16
A. CardaklijaFÖ159912052205,92
Jonas LindbergMF121410121205,57
M. BawaMF102480031105,35
L. HedlundAN3540011003,86
A. Hermansen5900000001,93

Spelarna rangordnas efter sitt genomsnittliga betyg i turneringen den här säsongen. Truppen nedan har länkar till varje spelares sida.

Gais: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Gais: övergångar

Nyförvärv

  • C. GraviusDegerfors IF · kontraktslös12/8 26
  • S. JorgensenSkála · övergång14/7 26
  • N. VasićHammarby FF · övergång13/7 26
  • D. CollanderHammarby FF · kontraktslös6/7 26
  • I. DiabateAlavés · åter från lån29/6 26
  • S. SjöholmUtsikten · åter från lån25/6 26
  • O. PetterssonGO Ahead Eagles · kontraktslös19/3 26
  • H. SletsjøeRosenborg · övergång31/1 26

Lämnat klubben

  • K. SimsHaugesund · lån28/8 26
  • I. DiabateErzurumspor FK · lån25/8 26
  • Ville KnudsenJonkopings Sodra · kontraktslös7/8 26
  • A. DidrikssonHestrafor · lån3/8 26
  • A. ZovkoLecce · övergång31/7 26
  • C. Chika ChidiTrollhättan · kontraktslös14/7 26
  • Shalom EkongGIF Sundsvall · lån14/7 26
  • Daniel BengtssonUtsikten · lån30/6 26

Gais: fakta

LandSverige
Grundad1894
ArenaGamla Ullevi
Kapacitet18 800
Underlagnaturgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering10:e · 34 poäng

Gais: vanliga frågor

Var spelar Gais sina hemmamatcher?

Hemmaplan för Gais är Gamla Ullevi i Göteborg, med plats för 18 800 åskådare.

Vilken tabellplacering har Gais?

I Allsvenskan är Gais på 10:e plats, med 34 poäng efter 26 matcher (9 segrar, 7 oavgjorda, 10 förluster).

Vilken är nästa match för Gais?

Härnäst: Gais – AIK Stockholm (Allsvenskan), mån 2/11 · 19:00.

Vad blev resultatet när Gais senast spelade ligamatch?

Den senaste ligamatchen slutade Kalmar FF 0–1 Gais (29/10 26).

Vilken spelare har gjort flest mål för Gais?

Flest mål för klubben i turneringen har S. Salter gjort: 6 mål.

Gais: matcher, tabellplats och speltips

Gais (Sverige) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Allsvenskan, Conference League, Svenska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Allsvenskan finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel om pengar är förenat med risk. Spela alltid ansvarsfullt.