Allsvenskan
Hem › Lag › Kalmar FF
Kalmar FF

Kalmar FF: statistik och form för laget

Sverige · grundad 1910 · Guldfågeln Arena

Kalmar FF: turneringar 2026

Kalmar FF: kommande matcher

mån 2/11 · 19:00Mjällby AIFTipsKalmar FFAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 16:30Kalmar FF–Sirius
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
mån 23/11 · 19:00Örgryte IS–Kalmar FF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00Kalmar FF–AIK Stockholm
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Kalmar FF: senaste resultat

Form i liganFFVFF

Kalmar FF: säsongens matcher – spelade och kommande

Kommande matcher

mån 2/11 · 19:00Mjällby AIFTipsKalmar FF
Allsvenskan
sön 8/11 · 16:30Kalmar FF–Sirius
Allsvenskan
mån 23/11 · 19:00Örgryte IS–Kalmar FF
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00Kalmar FF–AIK Stockholm
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen

Uppdaterad: 31 oktober 2026

Kalmar FF: skador och frånvaro

Dessa spelare saknas i nästa match.

  • M. Hallbergskada

Kalmar FF i tabellen – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11IF Brommapojkarna269-7-1039:4334OVFVF
12Mjällby AIF266-8-1230:4326VFFOF
13Kalmar FF266-4-1623:4222FFVFF
14Degerfors IF265-5-1621:4420FFFOF
15Örgryte IS264-7-1532:5819FOVFF

Kalmar FF: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta1,1 / 1,6
Borta: gjorda / insläppta0,7 / 1,6
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål14

Kort

Gula kort24
Gula kort per match0,9
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (14×) · 4-2-3-1 (9×) · 4-3-3 (2×)

Kalmar FF: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
C. SagoeAN262248383013007,23
C. GustafssonMF17138520136207,15
R. JanssonFÖ1412603285107,04
A. DariFÖ97471052107,02
A. KeitaFÖ96462053006,89
C. RosenquistMF191622712012206,76
J. LöfgrenFÖ76300051006,76
M. SöderbäckMF251417132510106,73
L. SætraFÖ2216800062306,73
N. ChourakMF201113001910206,70
M. HallbergMF25148402187206,66
V. TyrenMF1264511166106,55
S. ØverbyFÖ206140071006,55
R. GojaniMF2116180283106,50
K. PaananenAN3710020006,50
V. LarssonFÖ2419870092206,48
A. OlusanyaAN1266720158106,45
M. YlitolvaFÖ76280060206,38
A. MagashyMF2094911125106,35
Z. RåvikFÖ93510010005,97
A. AlmqvistFÖ94090020105,95
E. NnamaniAN131850052005,85
E. DallAN82740072005,68
N. ShamounMF61770041005,53
F. BjorklundMF41620000005,20
T. LauritsenMF52220020004,70
M. StoltAN71750020104,47
E. ImeriMF11000000–

Spelarna rangordnas efter sitt genomsnittliga betyg i turneringen den här säsongen. Truppen nedan har länkar till varje spelares sida.

Kalmar FF: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Kalmar FF: övergångar

Nyförvärv

  • T. LauritsenVejle · övergång30/8 26
  • J. LöfgrenFC Luzern · lån30/8 26
  • K. PaananenSJK · lån25/8 26
  • E. DallFC Fredericia · övergång20/8 26
  • N. ShamounRanders FC · lån5/8 26
  • A. AlmqvistOddevold · övergång6/7 26
  • A. DariAl Ahly · lån2/3 26
  • M. SöderbäckIlves · övergång12/2 26

Lämnat klubben

  • C. RosenquistDjurgårdens IF · övergång30/8 26
  • A. SabriyeFF Jaro · lån6/8 26
  • R. JanssonFC St. Pauli · övergång30/7 26
  • A. OlusanyaSt Patrick's Athl. · övergång27/7 26
  • A. MotaraghebjafarpourIFK Varnamo · kontraktslös6/7 26
  • A. DariAl Ahly · åter från lån29/6 26
  • V. NilssonOskarshamns AIK · kontraktslös2/5 26
  • Elias ErikssonEriksson Elias · kontraktslös30/3 26

Kalmar FF: fakta

LandSverige
Grundad1910
ArenaGuldfågeln Arena
Kapacitet12 182
Underlagnaturgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering13:e · 22 poäng

Kalmar FF: vanliga frågor

Var spelar Kalmar FF sina hemmamatcher?

Hemmaplan för Kalmar FF är Guldfågeln Arena i Kalmar, med plats för 12 182 åskådare.

Vilken tabellplacering har Kalmar FF?

I Allsvenskan är Kalmar FF på 13:e plats, med 22 poäng efter 26 matcher (6 segrar, 4 oavgjorda, 16 förluster).

Vilken är nästa match för Kalmar FF?

Härnäst: Mjällby AIF – Kalmar FF (Allsvenskan), mån 2/11 · 19:00.

Vad blev resultatet när Kalmar FF senast spelade ligamatch?

Den senaste ligamatchen slutade Kalmar FF 0–1 Gais (29/10 26).

Vilken spelare har gjort flest mål för Kalmar FF?

Flest mål för klubben i turneringen har C. Rosenquist gjort: 7 mål.

Kalmar FF: matcher, tabellplats och speltips

Den här sidan ger en översikt över Kalmar FF (Sverige) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Allsvenskan, Svenska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Allsvenskan finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel om pengar är förenat med risk. Spela alltid ansvarsfullt.