Allsvenskan
Hem › Lag › IFK Göteborg
IFK Goteborg

IFK Göteborg: statistik och form för laget

Sverige · grundad 1904 · Gamla Ullevi

IFK Göteborg: turneringar 2026

Allsvenskan9:e plats, 38 poängNästa: BK Häcken · sön 1/11 · 16:30
Conference Leaguekvalomgång 3
Atlantic CupGroup Stage
Svenska cupenfinal

IFK Göteborg: kommande matcher

sön 1/11 · 16:30BK HäckenTipsIFK GöteborgAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 14:00IFK Göteborg–Malmö FF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
mån 23/11 · 19:00Hammarby FF–IFK Göteborg
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

IFK Göteborg: senaste resultat

Form i liganOOOVV

IFK Göteborg: säsongens matcher – spelade och kommande

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:30BK HäckenTipsIFK Göteborg
Allsvenskan
sön 8/11 · 14:00IFK Göteborg–Malmö FF
Allsvenskan
mån 23/11 · 19:00Hammarby FF–IFK Göteborg
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26IFK Göteborg1–1Djurgårdens IFAllsvenskan25/10 26Gais1–1IFK GöteborgAllsvenskan17/10 26AIK Stockholm2–2IFK GöteborgAllsvenskan9/10 26IFK Göteborg1–0Västerås SK FKAllsvenskan19/9 26IF Brommapojkarna0–1IFK GöteborgAllsvenskan12/9 26IFK Göteborg2–1HalmstadAllsvenskan7/9 26Mjällby AIF1–4IFK GöteborgAllsvenskan
2/9 26Olympic0–5IFK Göteborg
Svenska cupen30/8 26IFK Göteborg1–0Örgryte ISAllsvenskan23/8 26IFK Göteborg1–1IF ElfsborgAllsvenskan16/8 26Degerfors IF3–0IFK GöteborgAllsvenskan
13/8 26Gent1–1IFK Göteborg
Conference League9/8 26IFK Göteborg3–2Kalmar FFAllsvenskan
6/8 26IFK Göteborg0–1Gent
Conference League2/8 26IFK Göteborg2–0Degerfors IFAllsvenskan
30/7 26FC Levadia Tallinn1–3IFK Göteborg
Conference League26/7 26Sirius4–1IFK GöteborgAllsvenskan
21/7 26IFK Göteborg1–2FC Levadia Tallinn
Conference League17/7 26IFK Göteborg2–1IF BrommapojkarnaAllsvenskan12/7 26Malmö FF4–0IFK GöteborgAllsvenskan5/7 26IFK Göteborg1–2AIK StockholmAllsvenskan31/5 26Västerås SK FK4–5IFK GöteborgAllsvenskan25/5 26IFK Göteborg1–1Mjällby AIFAllsvenskan19/5 26Örgryte IS2–3IFK GöteborgAllsvenskan9/5 26IFK Göteborg0–1Hammarby FFAllsvenskan4/5 26Djurgårdens IF6–0IFK GöteborgAllsvenskan26/4 26IFK Göteborg2–2GaisAllsvenskan23/4 26Kalmar FF1–1IFK GöteborgAllsvenskan18/4 26Halmstad1–1IFK GöteborgAllsvenskan11/4 26IFK Göteborg0–2BK HäckenAllsvenskan6/4 26IF Elfsborg2–0IFK GöteborgAllsvenskan
6/2 26IFK Göteborg3–1Artis
Atlantic Cup
2/2 26Rosenborg0–1IFK Göteborg
Atlantic Cup

Uppdaterad: 31 oktober 2026

IFK Göteborg: skador och frånvaro

Dessa spelare saknas i nästa match.

  • A. Bergmark-Wiberginte i truppen
  • A. Erlingmarkinte i truppen
  • A. Jallowmuskelskada
  • R. Lundqvistinte i truppen
  • A. Mucolliknäskada

IFK Göteborg i tabellen – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7Malmö FF2612-4-1041:3440VOFVF
8AIK Stockholm2610-8-842:4538OVOFF
9IFK Göteborg2610-8-836:4538OOOVV
10Gais269-7-1032:2634VOFFV
11IF Brommapojkarna269-7-1039:4334OVFVF

IFK Göteborg: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,7
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,1
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 2,4
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål6

Kort

Gula kort53
Gula kort per match2,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (15×) · 4-4-2 (8×) · 4-3-3 (2×)

IFK Göteborg: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Alexander Illum SimmelhackAN760631177007,47
S. LarssonMF141100832313107,10
N. ŽugeljAN640230135007,00
T. HeintzMF252101655324506,98
R. YeboahFÖ1511962184216,94
S. ClemmensenAN1698833228106,91
Noah TolfFÖ18138412114106,90
H. HermannssonFÖ119261032306,89
D. KruseMF252201211912306,87
O. ManssonMF1511730292206,85
A. ErlingmarkFÖ18155410205406,82
F. OttossonMF147691032206,81
F. ErikssonFÖ21176522165406,77
A. WibergAN191549132711306,74
S. AlioumMF1362101124206,66
R. Nåfors DahlinFÖ2210000006,60
J. BagerFÖ1513180051506,57
B. BrantlindMF93671075106,51
A. JallowFÖ139500051106,46
K. ÞórðarsonMF167200103606,45
I. JagneMF61130021106,42
K. AckermannMF73490074106,40
R. LundqvistMF51610050006,32
M. FengerAN1551401114205,45
A. BorénAN81871052105,27
T. CoimbraAN71510032105,06
I. SeiduFÖ71840000004,28
E. FasthMF41120000003,46
L. RadakovicMF3220021102,60

Spelarna rangordnas efter sitt genomsnittliga betyg i turneringen den här säsongen. Truppen nedan har länkar till varje spelares sida.

IFK Göteborg: trupp

Målvakter

1J. RasheedNationalitetSverigeÅlder34 årLängd191 cmVikt88 kg
12V. AnderssonNationalitetSverigeÅlder21 årLängd189 cmVikt76 kg25E. BishesariNationalitetSverigeÅlder20 årLängd185 cmVikt83 kg
34F. AnderssonNationalitetSverigeÅlder37 årLängd196 cmVikt91 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

IFK Göteborg: övergångar

Nyförvärv

  • Alexander Illum SimmelhackSilkeborg · övergång30/8 26
  • K. AckermannIF Brommapojkarna · kontraktslös30/8 26
  • N. ŽugeljDjurgårdens IF · lån27/8 26
  • F. LantzUtsikten · åter från lån20/8 26
  • I. OlowoporokuTripple 44 · övergång14/7 26
  • S. LarssonFatih Karagümrük · kontraktslös13/7 26
  • H. HermannssonVolos NFC · kontraktslös13/7 26
  • I. SeiduFC Nordsjælland · lån7/7 26

Lämnat klubben

  • S. ClemmensenRio Ave · övergång2/9 26
  • F. OttossonLillestrøm · lån31/8 26
  • F. LantzOddevold · lån21/8 26
  • S. AlioumFK Jablonec · övergång13/8 26
  • R. YeboahOsasuna · övergång11/8 26
  • O. ThoresonOddevold · kontraktslös22/7 26
  • I. JagneKifisia · lån15/7 26
  • L. KåhedVarbergs BoIS FC · kontraktslös15/7 26

IFK Göteborg: fakta

LandSverige
Grundad1904
ArenaGamla Ullevi
Kapacitet18 800
Underlagnaturgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering9:e · 38 poäng

IFK Göteborg: vanliga frågor

Var spelar IFK Göteborg sina hemmamatcher?

Hemmaplan för IFK Göteborg är Gamla Ullevi i Göteborg, med plats för 18 800 åskådare.

Vilken tabellplacering har IFK Göteborg?

I Allsvenskan är IFK Göteborg på 9:e plats, med 38 poäng efter 26 matcher (10 segrar, 8 oavgjorda, 8 förluster).

Vilken är nästa match för IFK Göteborg?

Härnäst: BK Häcken – IFK Göteborg (Allsvenskan), sön 1/11 · 16:30.

Vad blev resultatet när IFK Göteborg senast spelade ligamatch?

Den senaste ligamatchen slutade IFK Göteborg 1–1 Djurgårdens IF (28/10 26).

Vilken spelare har gjort flest mål för IFK Göteborg?

Flest mål för klubben i turneringen har S. Larsson gjort: 8 mål.

IFK Göteborg: matcher, tabellplats och speltips

IFK Göteborg (Sverige) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Allsvenskan, Conference League, Atlantic Cup, Svenska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Allsvenskan finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel om pengar är förenat med risk. Spela alltid ansvarsfullt.