Allsvenskan
Hem › Lag › Sirius
Sirius

Sirius: statistik och form för laget

Sverige · grundad 1907 · Studenternas IP

Sirius: turneringar 2026

Sirius: kommande matcher

tis 3/11 · 19:00SiriusTipsHalmstadAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 16:30Kalmar FF–Sirius
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 14:00Sirius–Djurgårdens IF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Sirius: senaste resultat

Form i liganFFOVV

Sirius: säsongens matcher – spelade och kommande

Kommande matcher

tis 3/11 · 19:00SiriusTipsHalmstad
Allsvenskan
sön 8/11 · 16:30Kalmar FF–Sirius
Allsvenskan
sön 22/11 · 14:00Sirius–Djurgårdens IF
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen

Uppdaterad: 31 oktober 2026

Sirius: skador och frånvaro

Spelare som var borta i den senaste match där frånvaro rapporterades (29/10 26).

  • O. Liimattaskada

Sirius i tabellen – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Sirius2617-4-556:3455FFOVV
2Hammarby FF2616-4-654:2152VVVFV
3Djurgårdens IF2615-4-753:2449OOVVF

Sirius: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match2,2
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta2,2 / 1,2
Hållna nollor8
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort35
Gula kort per match1,3
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (16×) · 4-3-3 (8×) · 3-4-3 (1×)

Sirius: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
R. UreAN1513441523423007,62
M. LindbergMF252248271310407,41
I. BjerkeboMF2622921466840007,27
O. LiimattaMF4742033007,13
T. AnkerFÖ23206021135307,02
H. CastegrenFÖ242160302415006,98
O. KrusnellFÖ2522130361406,97
M. HeierMF25221712156506,96
Mohamed SoumahFÖ2218824085616,87
Å. AnderssonAN41100022006,85
J. PerssonAN155802272106,83
J. UnekenAN52871061106,77
N. JönssonMF17778222110306,76
Z. VancsaMF74080150006,74
S. SandbergFÖ134330000006,65
A. LjungbergAN51551173006,63
H. Andersson MellaMF2120000006,60
V. SvenssonMF25157033218206,55
N. MilleskogAN31250010006,47
C. NildénMF206650031206,18
O. AdinduAN175581063105,52
J. Persson121411113005,24
Matthias NarteyMF91810030005,01
V. EkströmFÖ116731031104,94
A. WikmanMF4650000003,38
E. EldFÖ100000000,00
I. HöökFÖ11000000–

Spelarna rangordnas efter sitt genomsnittliga betyg i turneringen den här säsongen. Truppen nedan har länkar till varje spelares sida.

Sirius: trupp

Målvakter

1I. DiawaraNationalitetMaliÅlder31 årLängd194 cmVikt97 kg
34D. CelicNationalitetSverigeÅlder22 årLängd188 cmVikt83 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sirius: övergångar

Nyförvärv

  • Å. AnderssonIFK Norrkoping · övergång30/8 26
  • Z. VancsaLommel United · övergång29/8 26
  • O. LiimattaFamalicão · övergång6/8 26
  • J. UnekenPSV Eindhoven · övergång7/7 26
  • L. WaltaSwansea · åter från lån29/6 26
  • A. PyndtFC Fredericia · åter från lån29/6 26
  • A. LjungbergEgersund · åter från lån29/6 26
  • A. WikmanSilkeborg · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • R. KrugelAIK Stockholm · övergång31/8 26
  • A. LjungbergIFK Varnamo · lån31/8 26
  • N. MilleskogDegerfors IF · lån30/8 26
  • Mouritaza HoumadiNorrby IF · lån23/8 26
  • B. MilovanovGnistan · lån13/8 26
  • R. UreSevilla · övergång10/8 26
  • V. StrindlundStocksund · lån31/7 26
  • B. MagnussonStocksund · lån31/7 26

Sirius: fakta

LandSverige
Grundad1907
ArenaStudenternas IP
Kapacitet10 522
Underlagkonstgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering1:a · 55 poäng

Sirius: vanliga frågor

Var spelar Sirius sina hemmamatcher?

Hemmaplan för Sirius är Studenternas IP i Uppsala, med plats för 10 522 åskådare.

Vilken tabellplacering har Sirius?

I Allsvenskan är Sirius på 1:a plats, med 55 poäng efter 26 matcher (17 segrar, 4 oavgjorda, 5 förluster).

Vilken är nästa match för Sirius?

Härnäst: Sirius – Halmstad (Allsvenskan), tis 3/11 · 19:00.

Vad blev resultatet när Sirius senast spelade ligamatch?

Den senaste ligamatchen slutade Hammarby FF 2–0 Sirius (29/10 26).

Vilken spelare har gjort flest mål för Sirius?

Flest mål för klubben i turneringen har R. Ure gjort: 15 mål.

Sirius: matcher, tabellplats och speltips

Sirius (Sverige) spelar i följande turneringar den här säsongen: Allsvenskan, Svenska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Allsvenskan finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel om pengar är förenat med risk. Spela alltid ansvarsfullt.